مسابقه دانشجویی

ساخت سازه‌های سبک با مقاومت و استحکام بالا یکی از خواسته‌های همیشگی طراحان قطعات مهندسی بوده است. با کاهش وزن در سازه‌های متحرک هوایی، دریایی و زمینی مانند هواپیما، کشتی‌، خودرو و قطار می‌توان در میزان سوخت مصرفی، قابلیت حمل بار و مسافر و موارد بسیار دیگری بهبود ایجاد نمود. حتی در صنعت ساختمان، لوازم ورزشی و البسه نیز بحث کاهش وزن به طور جدی مطرح می‌باشد. در سال‌های اخیر ساخت قطعات با پیچیدگی زیاد با استفاده از پرینترهای سه بعدی امکانپذیر شده است. از این رو طراحان با کمک روش‌های بهینه سازی دست به خلاقیت‌های شگرفی زده‌اند.

موضوع مسابقه این دوره ساخت برهم افزا، ساخت قطعاتی سبک با قابلیت تحمل بار فشاری می‌باشد. ساختارهای سه بعدی متخلخل درکاربردهای زیادی از بدن انسان گرفته (ساختار استخوان جمجمه) تا بدنه شاتل‌های فضایی وجود دارند. برای شرکت در این مسابقه لازم است قطعات پلیمری مکعبی شکل با ابعاد 5*5*5 سانتی متر مکعب به صورت سازه هایی مشبک، توخالی و کاملا یکپارچه با یکی از روش‌های ساخت برهم افزا به طور کامل (و فاقد هر گونه قطعه خارجی) در یک فرآیند ساخته شوند. استفاده از هر نوع ماده پلیمری (یا پلیمر تقویت شده) برای پرینت بلامانع می باشد. طراحی باید برای تحمل بیشترین بار فشاری و کمترین وزن سازه صورت گیرد. لازم است که وزن قطعه در حالت مکعب کمتر از 80 گرم بوده و فایل Gcode همراه قطعه ارسال شود.

نکات زیر لازم است که مورد توجه قرار گیرد:

  1. نمونه با استفاده از دستگاه یونیورسال تحت بار شبه استاتیکی فشاری با سرعت 10 میلی متر بر دقیقه آزمایش خواهد شد (مطابق شکل زیر).
  2. بیشترین بار فشاری مقدار بیشینه بار است که قبل از شکست نمونه و یا حداکثر تا 40% تغییر شکل (معادل 2 سانتی متر) محاسبه خواهد شد.
  3. پارامتر ماکزیمم نیرو (نیوتن) تقسیم بر وزن (گرم) معیار سنجش نمونه‌ها می‌باشد.
  4. نمونه ها حداکثر تا یک هفته قبل از برگزاری همایش (7 آذرماه 1397) باید توسط پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران (آزمایشگاه پرینت سه بعدی، خانم مهندس مصلح) دریافت شده باشند.

 

 

جوایز مسابقه دانشجویی: رتبه اول 15 میلیون ریال، رتبه دوم 12 میلیون ریال، رتبه سوم 8 میلیون ریال

 

کمیته داوران مسابقه دانشجویی

  • دکتر مرتضی بهزاد نسب- پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی
  • دکتر سهیل داریوشی- پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی
  • مهندس حامد عزیز زاده- شرکت ایکس پرینتر
  • مهندس نوید مسلم نیا- شرکت تری دی فست
  • مهندس نسترن مصلح- پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی

 

 

جهت شرکت در مسابقه، ابتدا باید در سایت ثبت نام کنید و سپس در قسمت ورود کاربر وارد پنل مدیریت خود شده و در مسابقه ها ثبت نام کنید.

راهنمای شرکت در مسابقه دانشجویی 

 

 

عضويت در خبرنامه

دومین رویداد چاپ سه بعدی ایران IRAN 3D SHOW 2018 در تاریخ 14 تا 16 آذر ماه سال  1397در سطح ملی و با هدف ارزیابی و تجمیع ظرفیت­های فعلی داخلی و ایجاد ارتباط بین فعالان این حوزه، با مدیریت ستاد توسعه فناوری­های مواد و ساخت پیشرفته در سه محور در تهران برگزار خواهد شد. با توجه به روند رو به رشد این فناوری در کشور و همچنین توجه بخش­های دانشگاهی و تحقیقاتی به این موضوع، در رویداد امسال علاوه بر بخش نمایشگاه که به حضور فعالان صنعتی، تحقیقاتی و حتی دانشگاهی تخصیص داده می­شود، بخش کنفرانس تخصصی علمی در حوزه ساخت افزایشی نیز به رویداد اضافه شده است. در این بخش دانشجویان، اساتید، محققان و صنعت­گران به ارائه مقالات علمی- پژوهشی و آخرین دستاوردها و تحقیقات خود می­پردازند.

© تمامی حقوق برای شرکت 3dshow محفوظ است. طراحی شده توسط طراحی سایت داتک